Dizi Müzik NotalarıŞarkı Notaları

La Casa De Papel Çav Bella Şarkısı Notaları ve Hikayesi

Bu yazıda Çav Bella adıyla bilinen fakat orijinal adı “Bella Ciao” olan şarkının hikâyesine, şarkı sözlerine ve kolay do re mi notalarına yer verilecektir.

Çav Bella Şarkısının Hikâyesi

Belki de dünyanın en ünlü şarkılarından birisi olan Çav Bella, aslında bir İtalyan halk şarkısıdır. Orijinal ismi “Bella Ciao”dur ve elveda güzelim anlamına gelmektedir. Kimin yazdığı ve bestelediği bilinmese de günümüze kadar ulaşmış ve ölümsüzleşmiştir. Peki, bu şarkı nasıl oldu da böylesine ünlü oldu diye soracak olursanız, gelin beraber hikâyesine bakalım.

  1. yüzyılın sonlarında Kuzey İtalya’daki Po Ovası’nda pirinç tarlaları bulunmaktaydı. Bu tarlalarda çalışan işçiler çok zor şartlar artında berbat bir hayat yaşardı. Yapılan zulümlerin haddi hesabı yoktu. Durum böyle olunca işçiler böylesine insanlık dışı bir muameleye bir dur demek istediler. Çünkü bu işçilerin, sabah işe gittikten sonra akşam eve dönmelerinin garantisi yoktu. İşte Çav Bella’nın sözleri, bir işçinin sabah erkenden pirinç tarlasına gitmeden evvel karısına söylediği sözlerden oluşmaktadır.

Gel zaman git zaman 2. Dünya Savaşı patlak verir. Almanların işgaline ve faşizmine karşı mücadele eden anti-faşist İtalyanlar, bu şarkıyı alıp sözlerini değiştirirler. Zaman içinde Çav Bella İtalyan direnişinin bir parçası, hatta sembolü haline gelir. Şarkının gücü sayesinde İtalyan halkından birçok kesim faşizme, insanlık dışı muameleye karşı direnişin içine girer. Böylece Çav Bella İtalyan direnişinin de etkisiyle siyasi bir kimlik kazanarak marş haline gelir. Hatta öylesine benimsenir ki Çav Bella artık haksızlık, eşitsizlik ve adaletsizlik karşısında savaşan herkesin şarkısı olur. Çav Bella artık sadece İtalyanların değil, pek çok milletin de haksızlık karşısında haykırdığı bir şarkıdır.

Çav Bella Şarkısının Sözleri

Bir İtalyan işçinin karısına söylediği sözlerden muhtelif olan bu şarkının yazarı ve bestecisi belli olmasa da İtalyan halk şarkıcısı olan Giovanna Daffini, Çav Bella’yı 1962 yılında bir plağa kaydederek ölümsüzleştirmiştir. Tüm bunların ardından şarkı pek çok ülkeye yayılır, şarkının özgün dili olan İtalyancanın dışında onlarca farklı dile çevrilir, onlarca sanatçı Çav Bella’yı yeniden yorumlar. Türkiye’de ise Çav Bella’yı yorumlayan sanatçılar ise Grup Yorum, Volkan Konak, Gökhan Semiz, Grup Vitamin gibi isimlerdir. İşte böylesine güçlü ve böylesine etkili olan bu anonim şarkının Türkçe sözleri şu şekildedir:

İşte bir sabah uyandığımda,
Çav Bella, çav Bella, çav Bella, çav çav çav.
Elleri bağlanmış buldum yurdumun,
Her yanı işgal altında.

Sen ey partizan beni de götür,
Çav Bella, çav Bella, çav Bella, çav çav çav.
Beni de götür dağlarınıza,
Dayanamam tutsaklığa.

Eğer ölürsem ben partizanca,
Çav Bella, çav Bella, çav Bella, çav çav çav.
Sen gömmelisin ellerinle beni,
Ellerinle toprağıma.

Güneş doğacak açacak çiçek,
Çav Bella, çav Bella, çav Bella, çav çav çav.
Gelip geçenler diyecek merhaba,
Merhaba ey kızıl çiçek.

O kızıl çiçek partizanındır,
Çav Bella, çav Bella, çav Bella, çav çav çav.
Yiğit yoldaşlardan armağandır bize,
Simgesidir özgürlüğün.

O kızıl çiçek partizanındır,
Çav Bella, çav Bella, çav Bella, çav çav çav.
Düşen yoldaşlardan armağandır bize,
Simgesidir sosyalizmin.

Çav Bella Kolay Do Re Mi Notaları

Bu başlık altında Çav Bella’nın notalarına yer verilmiştir. Çav Bella notalarını dilerseniz flüt, piyano, org, melodika veya kalimba gibi müzik aletleriyle icra edebilirsiniz.

Çav Bella kolay do re mi notaları

la re mi fa re

la re mi fa re

la re mi fa mi re

fa mi re la la

la la sol la si(b) si(b)

si(b) la sol si(b) la

la sol fa mi la fa sol la

la la sol la si(b) si(b)

si(b) la sol si(b) la

la sol fa mi la fa mi re

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu