Kalenin Bedenleri Türkü Notaları

Kalenin Bedenleri Tokat’ın Niksar beldesinde ortaya çıkmış halka mâl olan anonim bir türküdür. Bu türü çok sayıda sanatçı tarafından ele alınmıştır. Bülent Ersoy, Cem Karaca, Candan Erçetin ve Ayla Dikmen tarafından farklı seslendirmeler yapılmıştır.

Kalenin Bedenleri Ülke ve Yörelere Göre Derlemeleri;

Tokat’a ait olan kalenin bedenleri türküsünün melodisine Stelyos Kazantzidis’in 1958 de düzenlediği yunanca sözlerle, Siko Horepse Yunanistan’da döneminin en popüler hitlerinden birine imza atmıştır. Çoğu türküde olduğu gibi, şinanay yavrum opa şinanay şeklinde doldurmaca bölümü vardır. Bu türküde bulunan Şinanay yavrum bölümü Türkçe ve Yunancada aynı şekildedir. Aslında şarkı her iki ülkede bu nakarat ile tanınır. Ayrıca Türkçe sözler minik değişiklerle, Yozgat, Bergama, İzmir ve Tokat olmak üzere dört farklı yörede dört farklı derleme ile bugünlere gelmiştir.

Do Sib2 Do La La La La Sol Do Sib2 Do Sib2 Do Sib2 Do La La La La Sol Do Sib2 Sib2 Do Sib2 Do La La La La Sol Do Sib2 Do Sib2 Do Sib2 Do La La Do Sib2 Sib2 La La Do Sib2 Do La La La La Sol Do Sib2 Do Sib2 Do Sib2 Do La La La La Sol Do Sib2 Sib2 Do Sib2 Do La La La La Sol Do Sib2 Do Sib2 Do Sib2 Do La La Do Sib2 Sib2 La La Do Sib2 Do La La La La Sol Do Sib2 Do Sib2 Do Sib2 Do La La La La Sol Do Sib2 Sib2 Do Sib2 Do La La La La Sol Do Sib2 Do Sib2 Do Sib2 Do La La Do Sib2 Sib2 La La Do Sib2 Do La La La La Sol Do Sib2 Do Sib2 Do Sib2 Do La La La La Sol Do Sib2 Sib2 Do Sib2 Do La La La La Sol Do Sib2 Do Sib2 Do Sib2 Do La La Do Sib2 Sib2 La La

Leave a Reply