haber

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği, bilinen diğer adıyla rinoplasti, burun yapısında estetik veya fonksiyonel değişiklikler yapmak amacıyla gerçekleştirilen cerrahi bir prosedürdür. Bu ameliyat, estetik kaygılar için burnun genel görünümünü, şeklini, boyutunu ve konturunu iyileştirmek adına yapılabilir. Ayrıca, nefes alma zorlukları gibi fonksiyonel problemleri çözmek için de gerçekleştirilir. Burun, yüzün en belirgin özelliklerinden biri olduğu için burun estetiği sonrasında bireylerin genel yüz estetiği üzerinde de önemli bir etkisi olabilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Rinoplasti, genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve ameliyatın süresi işlemi gerçekleştiren cerrahın tecrübesine, kullanılan tekniğe ve yapılacak değişikliklerin kapsamına bağlı olarak değişebilir. Ameliyat sırasında cerrah, burun üzerindeki cildi dikkatlice kaldırarak altında bulunan kemik ve kıkırdak yapıya erişir. Bu yapıyı istenilen şekle getirmek için cerrah, kıkırdak ve kemikte gerekli düzenlemeleri yapar.

Ameliyatın tamamlanmasının ardından, cilt yeniden yerine konulur ve dikişlerle kapatılır. İki temel rinoplasti tekniği bulunmaktadır: Kapalı rinoplasti ve açık rinoplasti. Kapalı yöntemde tüm kesikler burun içinde yapılırken, açık yöntemde burun ucunda ekstra bir kesi yapılır.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Rinoplasti, estetik veya fonksiyonel nedenlerle burun yapısında değişiklik yapmak isteyen yetişkinler için uygundur. Ancak, ameliyatın gerçekleştirilmesi için bireyin yüz gelişiminin tamamlanmış olması gereklidir. Bu, genellikle kızlarda 16, erkeklerde ise 18 yaş civarında gerçekleşir. Ameliyat, burun şeklini doğuştan veya bir kaza sonucunda memnun olmayan, yaşlanma nedeniyle burnunun şeklinde değişiklikler fark eden ya da nefes alma zorlukları yaşayan bireyler için önerilebilir. Ancak, bireyin operasyona karar verirken beklentilerinin gerçekçi olması ve potansiyel risklerin farkında olması esastır.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatından sonra hastaların dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. İlk olarak, ameliyat sonrası oluşabilecek şişlik ve morlukları azaltmak için başın yüksekte tutulması ve yana yatarken dikkatli olunması önerilir. Ağır fiziksel aktiviteler, spor ve yüzme gibi su aktivitelerinden bir süre kaçınılmalıdır. Ayrıca, burun içerisine parmak ya da herhangi bir cisim sokulmamalı, burnun dış kısmına sert darbelerden kaçınılmalıdır. Hastaların burun estetiği sonrası gözlük ya da güneş gözlüğü takarken dikkatli olmaları ve mümkünse bir süre takmamaları tavsiye edilir.

Burun (Rinoplasti) Estetik Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Rinoplasti sonrası iyileşme süreci, gerçekleştirilen operasyonun kapsamına ve bireyin genel sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün burunda şişlik ve göz çevresinde morluklar oluşabilir. Bu semptomlar, genellikle bir hafta içinde azalır, ancak tam iyileşme için birkaç hafta hatta aylar sürebilir. Ameliyat sonrası atel veya bantların belirli bir süre burnun üzerinde kalması gerekebilir. İyileşme süreci boyunca, belli aralıklarla kontrol randevularına katılmak ve doktorun önerdiği ilaçları kullanmak son derece önemlidir.

İstanbul da Kaç Gün Kalmalı ve Kaç Gece Hastanede Kalmalıyım?

Rinoplasti ameliyatı sonrasında hastanın İstanbul’da kalma süresi, operasyonun karmaşıklığına ve cerrahın önerilerine bağlı olarak değişebilir. Genellikle, ameliyattan sonra 1 gece hastanede kalınması önerilir. Ancak, operasyon sonrası kontroller ve olası komplikasyonlara hızla müdahale edebilmek için hastaların İstanbul’da 5-7 gün kalmaları tavsiye edilebilir. Bu süre zarfında, cerrahın önerdiği kontrolleri aksatmamak ve gelişen duruma göre ek tedavilere veya müdahalelere hazır olmak adına şehirde bulunmak önemlidir.

Hasta Ne Zaman Taburcu Olur?

Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı sonrasında hastanın taburcu edilme zamanı, gerçekleştirilen işlemlerin kapsamına, ameliyatın karmaşıklığına ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Standart bir rinoplasti operasyonu sonrasında hastalar, genellikle ameliyatı takip eden bir sonraki gün taburcu edilirler.

Ancak, daha kapsamlı bir operasyon söz konusuysa veya hastada herhangi bir komplikasyon riski varsa bu süre uzayabilir. Her durumda, hastanın taburcu edilme süreci, doktorun önerisi ve hastanın genel durumu göz önünde bulundurularak belirlenir.

Estetik Sonrası Hastasında Çok Ağrı Olur Mu? Morluk ya da Şişkinlik Olur Mu?

Rinoplasti ameliyatı sonrasında, hastaların çoğu hafif ila orta derecede ağrı hissederler. Bu ağrı, genellikle reçete edilen ağrı kesicilerle kolayca kontrol altına alınabilir. Ağrının yanı sıra, ameliyat sonrası ilk birkaç gün içinde burun bölgesinde şişlik ve göz çevresinde morluklar oluşması beklenir. Bu reaksiyonlar, vücudun cerrahi müdahaleye verdiği doğal bir tepkidir ve genellikle bir hafta içerisinde azalmaya başlar. Bazı hastalarda bu belirtiler birkaç hafta sürebilir, ancak zamanla tamamen kaybolur.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Operasyonun kapsamı, seçilen teknik, cerrahın deneyimi, hastanenin lokasyonu, ameliyat için kullanılan malzemeler ve ekipmanlar fiyatı etkileyen unsurlardan sadece birkaçıdır ve burun estetiği fiyatları ayrıca klinikten kliniğe fiyatlar farklılık gösterebilir.

İstanbul gibi büyük şehirlerde, birçok farklı fiyat seçeneği bulunabilir. Ancak, bir rinoplasti ameliyatında fiyatın yanı sıra cerrahın deneyimi, hastanenin donanımı ve sağlık standartları da dikkate alınmalıdır. Tam ve güncel fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçmeniz en doğrusudur.

https://www.serifyavuz.com/burun-estetigi-rinoplasti/ bilgi için hemen tıklayın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu